Pompa Flygt N

 

Co wyróżnia pompę Flygt N?

Flygt model N – to jedna z najlepszych oferowanych na rynku pomp do ścieków i wody. Wyróżnia ją szereg unikalnych rozwiązań technicznych, które czynią z niej jednocześnie konstrukcję niezawodną i wysoce energooszczędną.

pompa-flygt- 3153

Pompa Flygt N model 3153

Najważniejsze cechy pompy Flygt N:

 • Funkcja samooczyszczania
 • Wysoka sprawność – w całym zakresie przepływów
 • Sprawność – pozostaje niezmienna w całym okresie użytkowania
 • Najlepsze dostępne komponenty
 • Modułowa konstrukcja
 • Niskie zużycie energii elektrycznej = niskie rachunki
 • Wyeliminowane kosztów okresowego manualnego oczyszczania

Każda produkowana pompa Flygt jest indywidualnie sprawdzana hydraulicznie na stanowisku testowym – to bardzo istotne, gdyż gwarantuje, że zakupiona pompa Flygt ma dokładnie takie parametry jakie deklaruje producent.

rodzina-pomp-flygt-N

Rodzina pomp Flygt N

Zastosowania serii N:

 • Ścieki komunalne i bytowe
 • Ścieki przemysłowe
 • Osady ściekowe
 • Wody opadowe
 • Woda chłodnicza

Funkcja samooczyszczania – wirnik N

Samooczyszczanie się pomp Flygt jest oparte na specjalnej konstrukcji wirnika N. Wirnik pompy zawiera rowek odciążający oraz trzpień prowadzący – których współdziałanie powoduje, że pompa Flygt na bieżąco usuwa napływające do niej zanieczyszczenia. Cecha ta wyróżnia pompę Flygt, w stosunku do pomp innych producentów. Pompa Flygt pracuje bez zapychania tam, gdzie inne pompy wymagają żmudnego, systematycznego oczyszczania.

 

budowa-pompy-flygt-n

Unikalna budowa pompy Flygt N

 

Klasyczna pompa konkurencji w trudnym środowisku pracy ulega stopniowemu zapchaniu, co kończy się najpierw zmniejszeniem jej pierwotnej sprawności, a następnie zatrzymaniem i awarią. Mechanizm samooczyszczania pompy Flygt jest prosty i jednocześnie bardzo skuteczny. W pierwszym etapie materiały włókniste przedostają się do pompy poprzez łopatki wirnika do wnętrza pompy.

 

Etap I

flygt-n-samoczyszczanie-wirnika-etap-I

Napływanie zanieczyszczeń

 

Jednak pompa nie zapycha się. W drugim etapie zanieczyszczenia zsuwają się wzdłuż łopatki wirnika N – wewnątrz rowka odciążającego. Trzpień prowadzący – skutecznie wypycha materiały włókniste, szmaty, folie i inne zanieczyszczenia stałe z wirnika na zewnątrz. Pompa samodzielnie oczyszcza się z wszystkich zanieczyszczeń.

 

Etap II

flygt-n-samoczyszczanie-wirnika-etap-II

Usuwanie zanieczyszczeń


Jak pompa Flygt utrzymuje wysoką sprawność?

 

Zjawisko “zarastania” pompy zanieczyszczeniami

W klasycznie zbudowanej pompie ciała stałe, w szczególności materiały włókniste, które przedostają się do pompy zakleszczają się na krawędzi wiodącej łopatek wirnika. To zjawisko zmniejsza sprawność wirnika i konsekwentnie prowadzi do zwiększenia zużycia energii, gdyż wirnik obraca się z dużym utrudnieniem (rys. A). Znacznie pogorszone warunki pracy pompy – zarówno hydrauliczne jak i mechaniczne prowadzą do wzrostu kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Jest to naturalny proces, w którym wartość prądu wymagana do napędu wirnika ulega systematycznemu wzrostowi. W pewnym momencie wartość ta przekracza maksymalną wartość dopuszczalną. Inaczej mówiąc prąd jest już tak duży, że jego dalszy wzrost spowodowałby przegrzanie izolacji uzwojeń silnika i jego zniszczenie. Włącza się system zabezpieczeń – ochrona termiczna silnika. Pompa zatrzymuje się i bez ręcznego, żmudnego oczyszczenia – nie może być ponownie uruchomiona.

zablokowana-pompa-zatapialna

Zablokowana klasyczna pompa zatapialna

 

Rys. A

Pompa konwencjonalna

(praca ciągła)sprawnosc-pompy-w-czasieBardzo szybki spadek sprawności pompy w czasie

 

Praca z przerwami – nieskuteczny półśrodek

Aby wydłużyć czas pracy oraz ograniczyć zarastanie pompy zanieczyszczeniami klasyczne pompy na koniec zakładanego okresu wyłącza się, a zanieczyszczenia usuwa się w ramach przepływu zwrotnego (rys. B). To rozwiązanie choć nieoptymalne energetycznie, pozwala na wydłużenie całkowitego czasu pracy pompy – od rozpoczęcia pracy do momentu jej przestoju i ręcznego oczyszczania. Jednak w tym przypadku sprawność pompy również systematycznie spada, gdyż każdy cykl pracy pompa kończy ze zmniejszoną sprawnością – co ostatecznie i tak prowadzi do zatrzymania pompy. Wadą tego rozwiązania jest również praca wyłącznie w obszarze obniżonej sprawności, co przekłada się na wysokie rachunki za prąd.

 

Rys. B

Pompa konwencjonalna

(praca z przerwami)sprawnosc-pompy-w-czasie-praca-z-przerwami

Stały spadek sprawności pompy w czasie

 

Samooczyszczanie wirnika N – jedyne skuteczne rozwiązanie

W przypadku pompy Flygt – wirnik N ulega na bieżąco samooczyszczaniu. Zużycie energii nie zmienia się, gdyż pompa nie musi dodatkowo “zmagać się” z występującym w klasycznych rozwiązaniach pompowych konkurencji zanieczyszczeniami wirnika materiałami włóknistymi i odpadkami stałymi. Unikalny mechanizm samooczyszczania skutecznie pozwala pompie Flygt zachowywać jej początkową bardzo wysoką sprawność przez cały okres eksploatacji. Co najważniejsze odbywa się to w pełni automatycznie. Użytkownik nie musi wykonywać żadnych działań w celu utrzymania pompy w stanie czystości i wysokiej sprawności energetycznej działania.

 

Rys. C

Pompa Flygt model N

(praca ciągła)

sprawnosc-pompy-flygt-N

Stała, wysoka sprawność w czasie

Wysoka sprawność i minimalne zużycie energii elektrycznej w trakcie całego okresu pracy oznacza niskie koszty eksploatacyjne pompy Flygt z wirnikiem N. Co bardzo ważne pompa Flygt jest urządzeniem bezobsługowym, nie wymagającym żadnych dodatkowych zabiegów ze strony użytkownika typu: oczyszczanie, odtykanie, mycie – co ma istotne znacznie w świetle zarówno rosnących kosztów pracowniczych, jak i pewności działania pompy.


Niezawodność konstrukcji

Podzespoły pompy Flygt są wykonane z najlepszych dostępnych komponentów, co decyduje o ich długiej i niezawodnej pracy, nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach.

 

Silnik – o sprawności IE3

Asynchroniczny silnik indukcyjny w wykonaniu z izolacją klasy H wyznacza nowy poziom jakości i trwałości. Dzięki zastosowaniu uzwojeń silnika w najwyższej dostępnej klasie H, jego trwałość została maksymalnie wydłużona. Silnik nie ulega uszkodzeniu nawet w przypadku występowania dużych przeciążeń i znacznych prądów. Uzwojenia silnika pompy Flygt N wytrzymują temperaturę nawet do 180oC, co w przypadku innych pomp skończyłoby się ich nieuniknioną awarią. Warto podkreślić, że wszystkie silniki pomp Flygt są dostosowane do pracy ze zmienną prędkością i współpracy z falownikami. Silniki stosowane w pompach Flygt posiadają najwyższą wymaganą obecnie przepisami sprawność energetyczną IE3.

silnik-pompy-flygt-N

Silnik IE3 z klasą uzwojeń H

 

Uszczelnienia z węglika wolframu

Węglik wolframu to jedna z najtwardszych znanych substancji. Materiał o parametrach fizycznych idealnie pasujących właśnie do zastosowania w uszczelnieniach. Zastosowanie węglika wolframu gwarantuje ogromną wytrzymałość mechaniczną i świetne właściwości ślizgowe uszczelnień pompy Flygt. Przekłada się to na niski współczynnik tarcia, nawet podczas pracy “na sucho”. Dzięki zastosowaniu węglika wolframu jako materiału na uszczelnienia pompy Flygt N może ona pracować tysiące godzin w skrajnie niekorzystnych warunkach, bez zacierania się i pękania.

 

Krótki, przewieszony wał

W celu ograniczenia drgań i przedłużenia żywotności uszczelnień i łożysk pompy Flygt N są wyposażone w specjalny skrócony wał. Dodatkową korzyścią tego rozwiązania jest znaczna redukcja występującego ugięcia.


Wykonanie materiałowe

Żeliwo

Wirnik N oraz wkładka pierścieniowa w wykonaniu z utwardzonego żeliwa o twardości 47 HRC są przeznaczone do zastosowań typowych tj. pompowania ścieków, wody surowej i wód opadowych.

pompa-flygt-n-wirnik-utwardzane-zeliwopompa-flygt-n-wkladka-utwardzane-zeliwo

Wirnik N i wkładka z utwardzanego żeliwa

Hard-Iron TM

Wykonanie specjalne Hard-Iron wirnika N oraz wkładki o twardości 60 HRC dedykowane jest do zastosowań wywołujących silne ścieranie (abrazję) lub erozję korozyjną. Do takich zastosowań należy pompowanie wody brudnej o bardzo dużej zawartości gruboziarnistego piasku (do 8%) lub wody o znacznej zawartości tlenu (woda chłodnicza o bardzo niskiej temperaturze). Wykonanie Hard-Iron gwarantuje ponad trzykrotnie większą trwałość niż wykonanie z utwardzanego żeliwa.

pompa-flygt-n-wirnik-hard-iron
pompa-flygt-n-wkladka-hard-iron

Wirnik N i wkładka Hard-Iron

Wkładka tnąca

Wkładka typu “Chopper” przeznaczona jest do zastosowań w których występuje duża ilość długich włókien i ciał stałych które planujemy pociąć w mniejsze elementy, łatwiejsze do pompowania w dalszej części instalacji.

pompa-flygt-n-wkladka-chopperWkładka tnąca “Chopper”


Szeroki zakres pracy

Pompy Flygt N są dostępne w szerokim zakresie mocy: od 1,3 kW do 310 kW. Maksymalny wydatek wynosi do 1 000 l/s, zaś wysokość podnoszenia do 100 m. Pompy mogą być dostarczane w różnych typach podłączeń.

 

pompy-flygt-n-charakterystyka-pracy

Szeroki zakres wydajności i wysokości podnoszenia pomp Flygt N

 

Rodzina pomp Flygt N obejmuje:


Chcesz zastosować inny rodzaj pompy z rodziny Flygt?

Pompy Flygt

 

Chcesz wiedzieć więcej?

 • poznać aktualną cenę pomp Flygt
 • dowiedzieć się więcej o parametrach technicznych i zastosowaniach
 • poradzić się w kwestiach użytkowania lub modernizacji pomp

Skontaktuj się z nami.