Jak pompa Flygt utrzymuje wysoką sprawność?
Zjawisko “zarastania” pompy zanieczyszczeniami
W klasycznie zbudowanej pompie ciała stałe, w szczególności materiały włókniste, które przedostają się do pompy zakleszczają się na krawędzi wiodącej łopatek wirnika. To zjawisko zmniejsza sprawność wirnika i konsekwentnie prowadzi do zwiększenia zużycia energii, gdyż wirnik obraca się z dużym utrudnieniem (rys. A). Znacznie pogorszone warunki pracy pompy – zarówno hydrauliczne jak i mechaniczne prowadzą do wzrostu kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Jest to naturalny proces, w którym wartość prądu wymagana do napędu wirnika ulega systematycznemu wzrostowi. W pewnym momencie wartość ta przekracza maksymalną wartość dopuszczalną. Inaczej mówiąc prąd jest już tak duży, że jego dalszy wzrost spowodowałby przegrzanie izolacji uzwojeń silnika i jego zniszczenie. Włącza się system zabezpieczeń – ochrona termiczna silnika. Pompa zatrzymuje się i bez ręcznego, żmudnego oczyszczenia – nie może być ponownie uruchomiona.

Zablokowana klasyczna pompa zatapialna
Rys. A
Pompa konwencjonalna
(praca ciągła)
Bardzo szybki spadek sprawności pompy w czasie
Praca z przerwami – nieskuteczny półśrodek
Aby wydłużyć czas pracy oraz ograniczyć zarastanie pompy zanieczyszczeniami klasyczne pompy na koniec zakładanego okresu wyłącza się, a zanieczyszczenia usuwa się w ramach przepływu zwrotnego (rys. B). To rozwiązanie choć nieoptymalne energetycznie, pozwala na wydłużenie całkowitego czasu pracy pompy – od rozpoczęcia pracy do momentu jej przestoju i ręcznego oczyszczania. Jednak w tym przypadku sprawność pompy również systematycznie spada, gdyż każdy cykl pracy pompa kończy ze zmniejszoną sprawnością – co ostatecznie i tak prowadzi do zatrzymania pompy. Wadą tego rozwiązania jest również praca wyłącznie w obszarze obniżonej sprawności, co przekłada się na wysokie rachunki za prąd.
Rys. B
Pompa konwencjonalna
(praca z przerwami)
Stały spadek sprawności pompy w czasie
Samooczyszczanie wirnika N – jedyne skuteczne rozwiązanie
W przypadku pompy Flygt – wirnik N ulega na bieżąco samooczyszczaniu. Zużycie energii nie zmienia się, gdyż pompa nie musi dodatkowo “zmagać się” z występującym w klasycznych rozwiązaniach pompowych konkurencji zanieczyszczeniami wirnika materiałami włóknistymi i odpadkami stałymi. Unikalny mechanizm samooczyszczania skutecznie pozwala pompie Flygt zachowywać jej początkową bardzo wysoką sprawność przez cały okres eksploatacji. Co najważniejsze odbywa się to w pełni automatycznie. Użytkownik nie musi wykonywać żadnych działań w celu utrzymania pompy w stanie czystości i wysokiej sprawności energetycznej działania.
Rys. C
Pompa Flygt model N
(praca ciągła)

Stała, wysoka sprawność w czasie
Wysoka sprawność i minimalne zużycie energii elektrycznej w trakcie całego okresu pracy oznacza niskie koszty eksploatacyjne pompy Flygt z wirnikiem N. Co bardzo ważne pompa Flygt jest urządzeniem bezobsługowym, nie wymagającym żadnych dodatkowych zabiegów ze strony użytkownika typu: oczyszczanie, odtykanie, mycie – co ma istotne znacznie w świetle zarówno rosnących kosztów pracowniczych, jak i pewności działania pompy.